Operacja zaćmy, operacja katarakty, leczenie zaćmy, leczenie katarakty, usuwanie zaćmy, usuwanie katarakty

OPERACJA ZAĆMY - OFERTA I CENNIK





Co warto wiedzieć o operacji zaćmy?

Zaćma (katarakta) to choroba oka, w której następuje stopniowy spadek przejrzystości własnej naturalnej soczewki. Niniejsze zmętnienie soczewki oka może spowodować stopniową utratę wzroku. Osoba z zaćmą ma zaburzenia widzenia, widzi szaro, jakby patrzyła przez mgliste szkło. Zaćma występuje najczęściej u pacjentów w podeszłym wieku.
Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Najpowszechniej stosowaną metodą usuwania zaćmy jest nowoczesna metoda ultradźwiękowa, którą dodatkowo można uzupełnić najnowszą metodą laserową. Usunięcie zaćmy oka jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją oczu.
Główną korzyścią jest poprawa wzroku, a tym samym poprawa jakości życia codziennego. Dodatkowo podczas zabiegu usunięcia zaćmy można jednocześnie pozbyć się wad refrakcyjnych, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.
Operacja zaćmy przeprowadzana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym przy użyciu znieczulających kropli do oczu. Lekarz otwiera oko przez wykonanie mikronacięcia o szerokości 2 mm, rozkrusza soczewkę ultradźwiękiem, po czym odsysa ją. Następnie do przezroczystej torebki soczewki oka lekarz wprowadza nową, miękką soczewkę wewnątrzgałkową, którą wcześniej dopasowuje do Państwa oka, zgodnie z wymaganiami odnośnie korekcji Państwa wad wzrokowych. Powstałej przy mikronacięciu rany chirurgicznej zwykle nie trzeba szyć, ponieważ po uzupełnieniu przestrzeni przedniej komory oka rana sama się zamyka.
Przed samym zabiegiem wykonamy w naszej Klinice badanie przedoperacyjne, na podstawie którego lekarz okulista wraz z optometrystą zaproponują soczewkę wewnątrzgałkową dopasowaną do Państwa oka i zgodnie z Państwa wymaganiami. Przez 3–5 dni przed zabiegiem konieczne jest zastosowanie kropli przeciwzapalnych, które podawane są w celu zapobiegnięcia wystąpieniu zapalenia oka.

Sam zabieg operacyjny zaćmy trwa około 10–20 minut i wykonywany jest w pozycji leżącej, w stanie pełnej świadomości. Podczas całej operacji będziecie Państwo w kontakcie z członkami zespołu operacyjnego. Po operacji oko zostanie zakryte opatrunkiem i będą mogli Państwo wrócić do domu z osobą towarzyszącą. Bezpośrednio po zabiegu należy odpoczywać w domu. Następnego dnia lub za kilka dni należy wykonać badanie u Państwa okulisty.

Przez kilka dni po zabiegu należy stosować krople przeciwzapalne. Przywrócenie i stabilizacja wzroku przychodzi bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu 4 tygodni po zabiegu. W ciągu 2–3 tygodni po zabiegu nie należy naciskać na oko, a także wykonywać czynności wymagających aktywności fizycznej, związanych ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego (np. podnoszenie ciężkich przedmiotów). W krótkim okresie pooperacyjnym, zwykle przez kilka dni, również nie zaleca się prowadzenia pojazdów.
W pierwszych dniach po operacji zaćmy możecie być Państwo bardziej wrażliwi na światło. Zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego (nieuprawianie sportu, niewykonywanie wymagającej fizycznie pracy). Należy unikać przebywania w środowisku zapylonym, zapobiegać możliwości uszkodzenia operowanego oka oraz stosować przepisane krople do oczu.
Na podstawie dyrektywy transgranicznej z października 2014 r. NFZ zwraca Polakom większą część kosztów za usunięcie zaćmy w Czechach. Firmy ubezpieczeniowe pokrywają pacjentom koszt jednej wybranej jednoogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej. Nasza Klinika jednak oferuje Klientom szerszą gamę różnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych, spośród których mogą oni dokonać wyboru. Używamy najwyższej jakości materiałów firmy Carl Zeiss oraz spółki Alcon.

Cena usunięcia zaćmy związana jest z wybranym typem wszczepionej soczewki.
Soczewka wewnątrzgałkowa trójogniskowa jest unikalną soczewką, która potrafi rozproszyć docierające światło na trzy części, a mianowicie 50% na dużą odległość, 20% na średnie odległości i 30% na małą odległość. Jednocześnie rozwiązuje ona kwestię funkcjonowania bez okularów do czytania oraz tych na dalekowzroczność. Toryczna wersja tej trójogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej przeznaczona jest dla osób cierpiących dodatkowo na astygmatyzm. Soczewkę tę w szczególności docenią pacjenci, którzy pracują przy komputerze, a także osoby, które nie chcą przez noszenie okularów ograniczać swojej aktywności fizycznej.

Dwuogniskowa (bifokalna) soczewka wewnątrzgałkowa posiada właściwości wspomagające widzenie jednocześnie na małych i dalszych odległościach. Toryczna wersja tej dwuogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej przeznaczona jest dla osób cierpiących dodatkowo na astygmatyzm.

Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa, jak sama nazwa wskazuje, poprawia tylko jeden rodzaj wady refrakcyjnej.

Cennik

Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa (Alcon) 2 326 PLN
Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa Zeiss Violet 2 824 PLN
Toryczna jednoogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa 3 654 PLN
Wieloogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa AT.LISA 5 316 PLN
Trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa AT.LISA 6 478 PLN