Chirurgiczne usuwanie wad refrakcji - nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność

WADY REFRAKCJI - OFERTA I CENNIK





Co warto wiedzieć o wadach refrakcji?

Rozróżniamy ogółem trzy wady refrakcji i każda z nich różni się swoim charakterem i metodą wykorzystywaną podczas ich usuwania. Najpierw jednak przyjrzyjmy się zdrowemu oku. W zdrowym oku promienie świetlne docierające z otoczenia przechodzą przez układ optyczny oka. Następnie te połączone promienie padają na siatkówkę, w wyniku czego powstaje obraz doskonale ostry. Zdrowe oko więc charakteryzuje się tym, że ma odpowiednią równowagę pomiędzy łamliwością optyczną i długością oka. Oftalmolodzy takie oko nazywają normowzrocznym (emetropicznym), to jest bez wady dioptrycznej (refrakcyjnej).

Krótkowzroczność (myopia), charakteryzuje się tym, że docierające promienie światła nie padają na siatkówkę oka, ale przed siatkówkę. Obraz więc nie tworzy się na siatkówce i pacjent z taką wadą refrakcyjną postrzega to jako niewyraźne widzenie.

Niedowidzenie (amblyopia) jest funkcjonalną wadą oka, która charakteryzuje się zmniejszoną ostrością wzroku. Przy niedowidzeniu zdarza się, że mózg przestaje przetwarzać sygnały wizualne wysyłane z oka o obniżonej ostrości, aby zapobiec na przykład podwójnemu widzeniu. W ten sposób mózg przetwarza obraz tylko ze zdrowego oka i słabsze oko może nawet całkowicie pominąć. Niedowidzenie to choroba, która zawsze powstaje w dzieciństwie i konieczne jest, aby w odpowiednim czasie rozpocząć jej leczenie, dopóki funkcje wzrokowe dziecka nie rozwinęły się w pełni (w przybliżeniu do 8 lat).
Wady refrakcji można skorygować poprzez noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Inną możliwością jest chirurgiczne usunięcie powstałej wady. Najnowocześniejsza technologia i najnowocześniejsze procedury medyczne potrafią przywróić ostry wzrok nawet osobom, u których nigdy wcześniej nie było to możliwe ze względu na ograniczenia zdrowotne. Odpowiednia metoda usuwania wad refrakcji wybierana jest w zależności od wieku pacjenta, rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania, indywidualnej anatomii oka oraz oczywiście zgodnie z życzeniami i oczekiwaniami pacjenta.

Możliwość chirurgicznego usunięcia wad refrakcji.

Jedną z możliwości jest lensektomia refrakcyjna, podczas której Państwa naturalna soczewka oczna zostaje zastąpiona nową soczewką wewnątrzgałkową. Nasza Klinika OFTEX w Pardubicach specjalizuje się właśnie w lansektomii refrakcyjnej i mamy nie tylko duże doświadczenie w jej wykonywaniu oraz wspaniałe wyniki, ale także wielu zadowolonych Klientów. Wykorzystujemy soczewki wewnątrzgałkowe renomowanej firmy światowej – niemieckiej spółki Carl Zeiss.

Niniejsza metoda usuwania wad refrakcji przeznaczona jest przede wszystkim dla Klientów po 40. roku życia, których soczewki wraz z wiekiem w naturalny sposób tracą zdolność do akomodacji. Z uwagi na wyjątkowość nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych metoda ta może usuwać nawet kombinacje wad refrakcji, których jednoczesne usunięcie nie było wcześniej możliwe. Operację można przeprowadzić również w przypadku, gdy u pacjenta występuje zaćma.

Drugą możliwością jest zastosowanie soczewki fakijnej, którą podczas zabiegu umieszcza się przed Państwa własną soczewkę oczną. Zabieg ten jest odwracalny w dowolnym momencie, soczewkę fakijną można więc w razie potrzeby usunąć z oka, a Państwa wada refrakcji będzie znów taka sama jak przed operacją. Ważne jednak jest, aby wiedzieć, że soczewka fakijna nie rozwiązuje problemu starczowzroczności (presbyopii), która pojawia się po około 40. roku życia w wyniku naturalnej utraty zdolności do akomodacji przez soczewkę.

W naszej Klinice Okulistycznej OFTEX w Pardubicach wykorzystujemy soczewki fakijne amerykańskiej spółki Staar Surgical.

Inną możliwością jest laserowy zabieg cofnięcia wady refrakcji, podczas którego laser wyreguluje krzywiznę Państwa rogówki, a tym samym doprowadzi do regulacji wady refrakcyjnej. Zabieg ten, w przeciwieństwie do innych rodzajów zabiegów, jest nieodwracalny i ma również pewne ograniczenia.
Główną korzyścią jest oczywiście ostre widzenie i poprawienie Państwa jakości życia codziennego bez konieczności stosowania okularów lub soczewek kontaktowych.
Operacja jest przeprowadzana ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym przy użyciu znieczulających kropli do oczu. Lekarz otwiera oko przez wykonanie mikronacięcia o szerokości 2 mm, rozkrusza soczewkę ultradźwiękiem, po czym odsysa ją. Następnie do przezroczystej torebki soczewki oka lekarz wprowadza nową miękką soczewkę wewnątrzgałkową, którą wcześniej dopasowuje do Państwa oka, zgodnie z wymaganiami odnośnie korekcji Państwa wad wzrokowych. Powstałej przy mikronacięciu rany chirurgicznej zwykle nie trzeba szyć, ponieważ po uzupełnieniu przestrzeni przedniej komory oka rana sama się zamyka.
Przed samym zabiegiem wykonamy w naszej Klinice badanie przedoperacyjne, na podstawie którego lekarz okulista wraz z optometrystą zaproponują soczewkę wewnątrzgałkową dopasowaną do Państwa oka i zgodnie z Państwa wymaganiami. Przez 3–5 dni przed zabiegiem konieczne jest zastosowanie kropli przeciwzapalnych, które podawane są w celu zapobiegnięcia wystąpieniu zapalenia oka.

Sam zabieg operacyjny trwa około 10–20 minut i wykonywany jest w pozycji leżącej, w stanie pełnej świadomości. Podczas całej operacji będziecie Państwo w kontakcie z członkami zespołu operacyjnego. Po operacji oko zostanie zakryte opatrunkiem i będą mogli Państwo wrócić do domu z osobą towarzyszącą. Bezpośrednio po zabiegu należy odpoczywać w domu. Następnego dnia lub za kilka dni należy wykonać badanie u Państwa okulisty.

Przez kilka dni po zabiegu należy stosować krople przeciwzapalne. Przywrócenie i stabilizacja wzroku przychodzi bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu 4 tygodni po zabiegu. W ciągu 2–3 tygodni po zabiegu nie należy naciskać na oko, a także wykonywać czynności wymagających aktywności fizycznej, związanych ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego (np. podnoszenie ciężkich przedmiotów). W krótkim okresie pooperacyjnym, zwykle przez kilka dni, również nie zaleca się prowadzenia pojazdów.
W pierwszych dniach po zabiegu możecie być Państwo bardziej wrażliwi na światło. Zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego (nieuprawianie sportu, niewykonywanie wymagającej fizycznie pracy). Należy unikać przebywania w środowisku zapylonym, zapobiegać możliwości uszkodzenia operowanego oka oraz stosować przepisane krople do oczu.
Koszty leczenia związane są z wybranym typem wszczepionej soczewki. Cennik soczewek wewnątrzgałkowych znajdziecie Państwo w tabeli obok.
I. Soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe (multifokalne)

Soczewka wewnątrzgałkowa trójogniskowa jest unikalną soczewką, która potrafi rozproszyć docierające światło na trzy części, a mianowicie 50% na dużą odległość, 20% na średnie odległości i 30% na małą odległość. Jednocześnie rozwiązuje ona kwestię zakupu okularów do czytania oraz tych do dali. Toryczna wersja tej trójogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej przeznaczona jest dla osób cierpiących dodatkowo na astygmatyzm. Soczewkę tę w szczególności docenią pacjenci, którzy pracują przy komputerze, a także osoby, które nie chcą przez noszenie okularów ograniczać swojej aktywności fizycznej.

Dwuogniskowa (bifokalna) soczewka wewnątrzgałkowa posiada właściwości wspomagające widzenie jednocześnie na małych i dalszych odległościach. Toryczna wersja tej dwuogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej przeznaczona jest ponadto dla osób cierpiących na astygmatyzm.

II. Soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe (monofokalne)

Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa, jak sama nazwa wskazuje, poprawia tylko jeden rodzaj wady dioptrycznej. Soczewki wewnątrzgałkowe

Dalekowzroczność (hypermetropia) charakteryzuje się tym, że docierające promienie światła padają za siatkówkę oka, a więc odwrotnie niż w przypadku krótkowzroczności. Obraz więc nie tworzy się na siatkówce i pacjent z tą wadą refrakcyjną postrzega to jako niewyraźne widzenie.

Astygmatyzm charakteryzuje się tym, że rogówka, która jest ważnym elementem układu optycznego oka, nie jest tak samo zakrzywiona we wszystkich swych osiach. Astygmatyzm jest więc problemem osiowym w systemie optycznym oka. Z powodu astygmatyzmu oko nie ma takiej samej łamliwości optycznej we wszystkich kierunkach, w jakich dociera do niego światło. Z tej przyczyny tworzy nie tylko niewyraźny, ale także zdeformowany obraz. Ponadto astygmatyzm może występować jednocześnie z innymi wadami refrakcji.

Starczowzroczność (presbyopia) charakteryzuje się tym, że pojawia się u pacjentów w średnim wieku, po 40. roku życia. Starczowzroczność jest uwarunkowana fizjologicznie. Przy starczowzroczności zdrowe wcześniej oko traci zdolność akomodacji do obiektów w małej odległości. Dlatego pacjenci widzą rozmazany obraz, zwłaszcza podczas czytania gazety, wiadomości SMS lub czytając z ekranu komputera.

Jednoogniskowe dalej dzielą się na:

• toryczne soczewki jednoogniskowe, które jednocześnie leczą astygmatyzm,
• asferyczne soczewki jednoogniskowe, które poprawiają widzenie w nocy, co jest szczególnie przydatne dla kierowców,
• sferyczne soczewki jednoogniskowe, które są powszechnie stosowane i właściwościami najbardziej przypominają naszą naturalną soczewkę oka,
• żółte (fioletowe) soczewki, które chronią siatkówkę przed promieniowaniem UV.

III. Pozostałe soczewki wewnątrzgałkowe

Soczewka fakijna wspomaga widzenie na jednej odległości, w przeciwieństwie do innych soczewek wprowadza się ją do oka, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej soczewki. Soczewkę fakijną można także w każdej chwili usunąć z oka.

Cennik

Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa Zeiss 2 409 PLN
Toryczna jednoogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa 3 654 PLN
Wieloogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa AT.LISA 5 316 PLN
Trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa AT.LISA 6 478 PLN
Toryczna wieloogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa AT.LISA toric 6 645 PLN
Toryczna trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa AT.LISA toric 7 641 PLN
Fakijna soczewka wewnątrzgałkowa Acrysoft CACHET 5 980 PLN
ICL soczewka wewnątrzgałkowa do krótkowzroczności 5 980 PLN
ICL soczewka wewnątrzgałkowa do nadwzroczności 5 980 PLN
ICL toryczna soczewka do astygmatyzmu od 6 312 PLN
LRI rąbkowe nacięcie relaksacyjne przy astygmatyźmie 831 PLN